//////

Zapisanie się na kurs komputerowy może okazać się bardzo dobrym wyborem dla osób, które wcześniej nie miały styczności z takimi urządzeniami. Obsługa komputera jest w dzisiejszych czasach bardzo przydatna, praktycznie w każdym zawodzie. Można w ten sposób prowadzić księgowość, rozliczać różne dokumenty, składać wnioski do urzędów, przesyłać dokumenty oraz je archiwizować, wysyłać korespondencję do klientów, itd. Z racji tego warto zapisać się na sprawdzone kursy komputerowe, aby osoby niezorientowane w temacie mogły podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie. Przydać może się to zwłaszcza osobom, które otworzyły swoją działalność gospodarczą lub też poszukują pracy w biurze lub hotelu. To właśnie w tych miejscach obsługa komputera jest najważniejsza, a posiadanie takiej umiejętności w stopniu zaawansowanym może sprawić, iż dana osoba będzie miała większe szanse na znalezienie ciekawego zatrudnienia. Kursy dla osób początkujących nie są trudne, a co najważniejsze nie są również zbyt drogie.

Mówi się, że studia zabijają pasję. Czy to prawda? W pewnym sensie tak, przynajmniej w Polsce. Mnóstwo zajęć teoretycznych, a niewiele praktycznych, wykładowcy znudzeni i jakby niewierzący w to, co sami przekazują, kiepskie metody nauczania, nudny program zajęć – wszystko to sprawia, że uczelnie wyższe w Polsce rzeczywiście potrafią zabić zapał młodych ludzi, nie tylko chcących zdobyć wykształcenie i fach w rękach, ale także pragnących rozwinąć swoje zainteresowania, swoje pasje, słowem: pragnących rozwinąć swoje człowieczeństwo.

Aby szkolnictwo wyższe nie zabijało w młodych ludziach pasji, potrzebne są gruntowne zmiany. Pierwszą i najważniejszą z nich powinna być zmiana w kadrach wykładowych. Kryteria, którymi kieruje się przy dobieraniu wykładowców, powinny zostać udoskonalone – na katedrach uczelni powinni zasiadać ludzie z prawdziwą pasją, chcący poświęcić danej dyscyplinie całe życie. Dzięki temu zaszłaby bowiem szansa, że i w młodych ta pasja zostałaby zaszczepiona. A tak, jak mówi znane powiedzenie, ryba psuje się od głowy.

Współczesne tempo życia zmusza nas do przetwarzania ogromnej liczby informacji, selekcjonowania i przetwarzania wiedzy. Niewątpliwie wymaga to od nas zdolności do skoncentrowania się na danej kwestii oraz szybkiego zapamiętywania danych.  

Na szczęście wszyscy mamy wpływ na jakość naszej pamięci, na umiejętność logicznego myślenia czy też koncentrowania uwagi. Nie są one ostatecznie zdominowane naszymi wrodzonymi predyspozycjami – można je po prostu wyćwiczyć! 

Oto zestaw przykładowych zadań, dzięki którym zwiększy się nasz potencjał umysłu:

1- Kartka z pamiętnika 

Ćwiczenie polega na tym, że mając początek historyjki oraz jej koniec ( ostatnie zdanie ), musimy wypełnić treścią jej szkielet.

Zdanie pierwsze ; Co teraz nastąpi, co się stanie ?

Zdanie ostatnie ; Wczoraj były imieniny ojca.

Czas wykonania ; maksymalnie 10 minut.

Maksymalna liczba zdań ; 8

 

 2 – Korowód skojarzeń:

Utwórz 10 wyrazowy korowód skojarzeń, rozpoczynając go hasłem mleko, a kończąc słowem dym.

 

3 – Określenia 

Utwórz jak najwięcej jednowyrazowych określeń dla wymienionych słów i haseł ;

* mleko –

* niebo-

* płyta chodnikowa –

* jezdnia –

* kaloryfer –

 

4- Co by było gdyby ..

* ludzie przestali umierać ?

* można było dokładnie przewidzieć swoją przyszłość?

* w Europie znów nastała epoka lodowcowa ?

5 – Znajdź ukryte wyrazy :

Kladplwzkopertazwofryzjerpolzulwtrezsa
paportwasgłośswiugłaśnizplgłośnikgreow
addawosefaprezydenpapremiazenonzarb
rpkcharewakepopiórodadekawaplmakwer
tdomzlenusufit2zerozwerklamkaerbuezde
febutwaokuklarytrekrestółzwerklnrolanzd
opogyklwteatrqwczekkeczurządptaaptak