//////

Język bułgarski nie jest zbyt często wybieranym językiem do nauki. Nie ma co się z resztą temu dziwić – Bułgaria jest biednym krajem, a zwiedzenie jej letnich kurortów nie wymaga zapoznania się z językiem. Niemniej jednak, jest sporo osób, które potrzebują języka bułgarskiego w związku ze swoją pracą lub wyjeżdżają na wolontariat do tego kraju. Jakie metody nauki można im polecić?

Nauka języka bułgarskiego musi zacząć się od nauki alfabetu. Bułgarzy używają odmiany cyrylicy. Około 15% Polaków nie ma problemu z czytaniem cyrylicy. Niemniej jednak, większość z nas musiałaby w tej chwili nauczyć się jej od zera.

W bułgarskim, tak sami jak w wielu innych językach, czyhają na nas tak zwani fałszywi przyjaciele. Jak to rozumieć? Są to sformułowania i wyrazy, które do złudzenia przypominają słowa z naszego ojczystego języka, ale w rzeczywistości oznaczają co innego. Przez to nauka języka bułgarskiego bywa trudna. Jest tu mnóstwo słów, które są podobne do słów polskich, tyle, że niektóre znaczą to samo, a inne nie.

Życzymy powodzenia!

Leave a Reply